Restante la credite duble. Vezi aici cifrele anului trecut
Data publicarii: 08-02-2011 | Finante-Banci
Restantele persoanelor fizice si juridice cu cel putin un credit de peste 20.000 de lei s-au dublat pe anul trecut, la 15 miliarde de lei, iar cea mai mare parte a intarzierilor erau de peste 90 de zile la finele lunii decembrie, mai mult decat dublu fata de perioada similara din 2009, potrivit BNR, scrie Mediafax.
Restantele cu termen de intarziere de peste 90 de zile totalizau de 12,3 miliarde de lei si reprezentau 81% din totalul intarzierilor la plata, potrivit datelor Centralei Riscurilor Bancare (CRB) prezentate de BNR.
Astfel, atat valoarea, cat si ponderea acestora au crescut fata de luna decembrie 2009, cand totalizau 5,38 miliarde de lei si reprezentau 68% din totalul intarzierilor la plata de la acea data.
Cresterea restantelor a ridicat ponderea acestora in totalul sumelor datorate la 6,34%, aproape de doua ori peste nivelul raportat la sfarsitul anului 2009, de 3,46%.
Concomitent cu cresterea restantelor, numarul debitorilor care au restante a crescut cu circa 8% pe parcursul anului trecut, la 218.400, in conditiile in care numarul total de persoane fizice si juridice cu cel putin un credit s-a redus cu 3%, la 957.206.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des