Indicii Bursei de la Bucuresti au deschis sedinta de luni incert
Data publicarii: 10-01-2011 | BursaIndicii Bursei de Valori Bucuresti (BVB) au deschis indecis sedinta de tranzactionare de luni, cea mai pronuntata evolutie fiind inregistrata de titlurile celor cinci societati de investitii financiare (SIF), care au pierdut, in medie, 0,75%.
Rulajul actiunilor listate la BVB era de 414.771 lei (97.409 euro) in jurul orei 11.00. Cea mai mare lichiditate a fost atrasa de titlurile SIF Oltenia (SIF5), de 124.511 lei, cotatia lor coborand cu 0,85%, la 1,2890 lei/actiune.
Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a scazut cu 0,35%, pana la 5.570,27 puncte, iar indicele compozit BET-C a avansat cu 0,04%, la 3.274,16 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF) a pierdut 0,75%, la 22.373,87 puncte, in vreme ce indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a coborat cu 0,43%, la 11.321,16 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a scazut cu 0,36%, pana la 493,04 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a castigat 0,18%, la 803,42 puncte.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des