Unde in lume se mai gasesc economii sanatoase
Data publicarii: 13-07-2010 | InternationalCu siguranta nu in SUA, nici in Europa, ci in niste colturi de lume exista economii surprinzator de sanatoase. Somaj si nesiguranta in SUA, deficite enorme in Europa si incetinire economica in China. Moneda europeana s-a depreciat considerabil in timp ce Portugalia, Italia, Grecia si Spania se confrunta cu datorii suverane enorme. Canada s-a descurcat in fata crizei destul de bine. Alte tari sunt si mai surprinzatoare. Fortune a gasit cinci economii puternice intr-un moment de slabiciune pentru toata lumea
Australia a facut fata crizei economice globale mai bine decat majoritatea tarilor dezvoltate. Desi PIB-ul si-a redus cresterea atat in 2008 cat si in 2009, a ramas pe teren pozitiv, in timp ce majoritatea economiilor, inclusiv cea a SUA au inregistrat cresteri negative.
Dupa o usoara reducere a cresterii, Australia arata semne de puternica revenire. In primul rand, rata somajului a scazut, in acest an, la 5,2%, de la 5,7% in iunie 2009. Departamentul american de Stat estimeaza ca ar putea scadea la 4,75% pana in 2012. In plus, desi banca centrala a pastrat nivelul dobanzii cheie, in iunie, a crescut nivelul acesteia de sase ori din octombrie incoace.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business