Ce-i spune restantierul recuperatorului care-i bate la usa
Data publicarii: 08-07-2010 | Finante-BanciCea mai mare firma de recuperatori din Romania spune care sunt motive cele mai invocate de romani ca sa se justifice ca nu-si platesc datoriile la banci. Foarte putini dintre datornici vor intr-adevar sa fraudeze institutia de credit
Daca o banca sau o societate de leasingnu-si primeste timp de luni de zile ratele datorate de catre un client acesta devine un rau-platnic. In aceasta situatie institutia de credit prefera sa vanda creanta catre o firma specializata pe recuperarea de debite."Justificarea este strict financiara.
Normalitatea se rezuma la garantia ca, pentru debitorul vizat de acest transfer , schimbarea identitatii creditorului nu schimba cu nimic obligatiile si drepturile contractuale, respectiv sumele datorate spre plata", explica Alexandra Rusen, coordonatorul departamentului Persoane Fizice al Coface, cel mai mare recuperator de pe piata.
Aceasta dezvaluie si de ce scuze se lovesc agentii de teren ai societatii atunci cand le cer socoteala rau-platnicilor. Astfel un sfert dintre debitori motiveaza ca nu-si mai pot plati ratele pentru ca au devenit someri indiferent ca primesc ajutor de somaj ori nu. Alt sfert dintre rau-platnici spun ca nu au de unde scoate banii pentru ca li s-a diminuat salariul ori ca sunt in concediu de maternitate. Unul din 10 romani datornici la banci afirma ca sunt bolnavi iar alti 10% refuza orice fel de discutie cu recuperatorul.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business