Creditarea a sporit usor in luna mai, cu 2% fata de nivelul din urma cu un an
Data publicarii: 24-06-2010 | Finante-BanciValoarea creditelor acordate de banci populatiei si firmelor a crescut in luna mai, cu 1,4% fata de nivelul din aprilie, la 203,112 miliarde lei (48,6 miliarde euro), iar in ritm anual a trecut pe crestere - cu 2%, de la o scadere de 0,1% in aprilie, potrivit datelor prezentate joi de BNR.
Pe segmente, creditarea in lei a evoluat cel mai slab si in mai, scazand cu 0,1%, pana la 78,08 miliarde lei, in timp ce imprumuturile in valuta au crescut cu 2,4%, la echivalentul a 125,04 miliarde lei. Evolutia a fost influentata, insa, de aprecierea leului, care a castigat in mai 1,1% fata de euro, la cursul mediu lunar publicat de BNR.
In aceste conditii, imprumuturile in valuta au ajuns sa reprezinte 61,6% din creditul total. Ponderea ridicata a creditului in valuta reprezinta una din principalele vulnerabilitati ale sistemului bancar romanesc, dupa cum au avertizat in repetate randuri o serie de analisti.
In ceea ce priveste creditarea populatiei, valoarea imprumuturilor in lei a urcat cu 0,1% fata de aprilie, in timp ce creditele in valuta au urcat cu 2%, la valoarea echivalata in lei. Creditarea companiilor a evoluat mai slab, cu o scadere de 0,3% pe componenta in lei si un avans de 2,7% la imprumuturile in valuta.
Analizand evolutia din ultimele 12 luni, creditele in lei acordate populatiei s-au redus in mai cu 5,4% fata de luna simiara din 2009, in vreme ce imprumuturile in valuta au crescut cu 4,6%. Chiar si creditele acordate companiilor au scazut in mai in ritm anual, cu 4%, dar au sporiut cu 9% la cele in valuta.
Creditarea statului a crescut in luna mai, astfel incat creditul guvernamental - care include finantarile acordate administratiei centrale si locale, sistemelor de asigurari sociale si titlurile de valoare negociabile emise de aceste sectoare institutionale - a sporit cu 1,7%, pana la 53,18 miliarde lei (12,7 miliarde euro), nivel mai mare cu 60,3% fata de cel din urma cu un an.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău