Rabla merge mai departe cu inca 30.000 de vouchere
Data publicarii: 01-06-2010 | AutoProgramul 'Rabla' ar putea fi suplimentat cu 30.000 de vouchere, iar conditiile de acordare a acestora raman neschimbate, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, Laszlo Borbely, ministrul Mediului si Padurilor.
'Saptamana viitoare, probabil, vom discuta o noua suplimentare de tichete valorice pentru Programul Rabla. Conditiile de acordare a acestora raman neschimbate', a afirmat Borbely.
Anuntul ministrului Mediului survine pe fondul epuizarii celor 160.000 de vouchere alocate de la inceputul acestui an, potrivit celor mai recente date oficiale.
Acesta a adaugat ca, pana la ora actuala, au fost achizitionate 22.000 de autovehicule noi, dintre care mai mult de jumatate sunt din productia autohtona.
Valoarea unui tichet este de 3.800 lei. Prin aceasta noua suplimentare a programului Rabla numarul total de tichete eliberate de AFM a ajuns la 160.000, echivalentul a 608 milioane de lei.
Estimarile MMP prezinta faptul ca, pana la sfarsitul anului 2010, prin programul de stimulare a parcului auto national, se vor vinde aproximativ 55.000 de autoturisme noi.
In opinia ministrului Mediului si Padurilor, Laszlo Borbely, initial se estima casarea unui numar de 100.000 de autovehicule vechi prin Programul 'Rabla'.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri