Relatia idilica dintre Fisc si contribuabili
Data publicarii: 08-04-2010 | Finante-BanciUn document publicat in luna martie pe site-ul Agentiei de Administrare Fiscala arata cum ar trebui sa fie comportamentul cetatenilor cu inspectorii.
Oamenii si firmele depun la timp declaratiile fiscale si isi platesc impozitele, fiind constienti ca acesti bani contribuie la niste servicii publice mai bune. La randul lor, inspectorii fiscali sunt bine pregatiti si nu cauta cu orice pret sa va prinda pe picior gresit.
Aceste idei nu sunt desprinse din strategia fiscala a unei tari nordice, ci chiar dintr-un document publicat, la mijlocul lunii trecute, de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF). "Carta contribuabilului", ce poate fi descarcata de pe site-ul institutiei, prezinta o Romanie ideala, in care cetateanul si firma sunt egali cu Fiscul.
In realitate insa, companiile acuza de multe ori abuzuri ale angajatilor ANAF, precum si interpretari diferite ale acelorasi prevederi de catre mai multi inspectori fiscali. Mai mult decat atat, tratamentul inegal este statuat in unele situatii chiar prin Codul de Procedura Fiscala.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii