eBay a vandut 70% din Skype, pentru 2 miliarde dolari
Data publicarii: Astazi, 22-11-2009 | InternationalGrupul american eBay a anuntat ca a incheiat vanzarea a 70% din actiunile Skype, pentru 2 miliarde dolari, unui grup de investitori ce ii include pe cei doi fondatori ai sistemului de telefonie prin internet, relateaza AFP.
eBay, care va pastra o participatie de 30% in cadrul grupului, va primi 1,9 miliarde dolari in numerar si, ulterior, alte 125 milioane dolari, potrivit unui comunicat al grupului.
Tranzactia evalueaza grupul Skype la aproximativ 2,8 miliarde dolari.
In urma vanzarii, 56% din capitalul Skype va fi detinut de un grup de investitori, printre care se numara fondurile Silver Lake Partners si Andreesen Horowitz, precum si Biroul de Investitii al Regimului de Pensii din Canada (CPPIB).
Restul de 14% va reveni celor doi fondatori ai Skype, Janus Friis si Niklas Zennstrom, prin intermediul societatii Joltid.
eBay a anuntat la inceputul lunii septembrie ca va vinde 65% din Skype, companie preluata in urma cu patru ani de la cei doi fondatori, pentru 3,1 miliarde dolari.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des