Japonezii deschid in decembrie hotelul cu cele mai mici camere din lume
Data publicarii: 13-11-2009 | TurismJaponezii sunt recunoscuti pentru capacitatea de a miniaturiza orice obiect. Ei au inventat cele mai mici produse electronice, tot ei masinile cu cel mai mic consum, iar acum sunt pe punctul de a lansa hotelul cu camere atat de mici, incat ai loc doar sa te intinzi.
9h, numele dat hotelului a carui deschidere oficiala este anuntata pentru luna decembrie a acestui an, are 9 etaje si 135 camere sau, mai bine zis, capsule. Proiectul a fost elaborat timp de trei ani, firma de arhitectura implicata in designeul lui fiind Studio S.
Hotelul este amplasat in centrul comercial al orasului Kyoto, iar denumirea se refera la timpul pe care ar trebui sa il petreaca oaspetii in interiorul sau: 9 ore, din care o ora pentru dus, 7 ore pentru somn si o ora pentru alte activitati.
Dezvoltatorii hotelului spun ca spatiul extrem de limitat pe care il au la dispozitie oaspetii este compensat de dispozitivele ambientale performante puse la dispozitie de Panasonic. Tariful pentru o noapte este de 4.900 yeni japonezi, echivalentul a 36 euro.
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Capsule Hotel - click pe poza
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des