Ministrul Transporturilor: Nu sunt bani pentru autostrazile promise
Data publicarii: 18-09-2009 | PoliticaDaca bugetul pe 2010 nu va cuprinde o alocare de 3,5% din PIB pentru Ministerul Transporturilor, anul viitor vor fi oprite mai multe proiecte, a anuntat ieri ministrul de resort, Radu Berceanu. Acesta a promis la inceputul actualului mandat 836 de kilometri pana in 2012, premierul laudandu-se ca anul acesta s-au alocat 20 de procente din PIB pentru infrastructura, insa, in realitate, ministerul nu are bani pentru realizarea "dorintelor".
"Trebuie sa ne dam seama macar acum ca prea multe dorinte impiedica realizarea catorva dorinte", a declarat ieri ministrul Transporturilor, Radu Berceanu. Acesta a anuntat ca, daca anul viitor ministerul nu va primi o alocare de 3,5% din Produsul Intern Brut si va ramane cu alocarea de 1,45%-1,5% din PIB, multe proiecte vor fi oprite. "Daca in bugetul pe 2010 nu vom face o cotitura importanta si nu trecem la macar 3,5% din PIB, dupa ce bugetul va fi votat, voi fi obligat sa ies sa spun cat putem face si ce proiecte vom opri anul viitor", a sustinut ministrul. La inceputul anului, premierul Emil Boc anunta ca a decis "alocarea a 20% din bugetul anului 2009 pentru inves-titia publica masiva in infrastructura".
Cat despre promisiunea de la inceputul mandatului lui Berceanu ca vom avea 836 de kilometri pana in 2012, "prioritatea zero" a ministrului, acum aceasta depinde tot de alocarea bugetara. "O sa va comunic la sfarsitul anului ce mai e cu aceasta cifra (836 km - n.r.)", a spus Berceanu. Acesta a sustinut ca este o mare diferenta intre declaratiile facute pana in prezent si sumele alocate in realitate, in timp ce suma medie necesara pe an pentru autostrazi este de doua miliarde de euro.
Integral in Financiarul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des