Elvetienii isi sfatuiesc clientii sa nu mai investeasca nimic in SUA
Data publicarii: 08-09-2009 | InternationalBancile elvetiene renunta rand pe rand la clientii americani sau se asigura ca nu sunt urmariti de Fisc. Locul acestora este luat de clientii arabi, asiatici si rusi.
Cele mai sigure locuri unde americanii isi puteau ascunde averile de autoritatile fiscale, bancile din Elvetia, sunt pe cale sa devina "o prelungire a Fiscului american", a avertizat conducerea Wegelin & Co., o institutie care ofera din 1741 servicii de administrare a marilor averi particulare (private banking).
Intr-o scrisoare, Wegelin si-a sfatuit clientii americani sa nu mai investeasca in obligatiuni din SUA, la cateva zile dupa ce, in urma unor luni de negocieri intre Berna si Washington, una dintre marile banci elvetiene (UBS AG) a acceptat sa divulge informatii despre conturile a 4.450 de americani.
Clientii UBS sunt suspectati de Fiscul din SUA (Internal Revenue Service - IRS) de fraude fiscale, intinse de-a lungul mai multor ani. Prin intelegerea politica dintre cele doua state, UBS scapa de a fi chemata in justitie de catre Guvernul SUA, insa bancile elvetiene specializate in servicii de private banking se tem ca trebuie sa renunte la clientii americani.
Wegelin a suspendat, momentan, deschiderea de conturi pentru ame-ricani, iar Neue Zuercher Bank a renuntat la toti clientii din SUA de la inceputul lui 2009 pana acum. Nici Zuercher Kantonalbank nu mai lucreaza cu americani, ba inca le cere tuturor rezidentilor in Elvetia sa aduca dovezi ca nu sunt urmariti de IRS.
Integral in Gandul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii