Cat ne costa un deputat?
Data publicarii: 22-06-2009 | EconomieSalariul unui ales este de aproximativ 5.000 de lei, dar sumele pentru transport, cazare si pentru intretinerea biroului parlamentar depasesc lunar 20.000 de lei. Camera Deputatilor a publicat pe site-ul institutiei cheltuielile deputatilor din primele patru luni ale anului 2009.
Statul plateste salariile, diurna, cazarea, transportul si telefoanele deputatilor. Alesii au lefuri care variaza intre 50 si 60 de milioane de lei, dar deconteaza cheltuielile de cazare si transport, precum si remuneratiile angajatilor din birourile parlamentare.
Membrii Biroului Permanent au salariile cele mai mari. Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, castiga 6.184 de lei lunar. Documentele date publicitatii de Camera inferioara arata ca alesii nu cheltuiesc pe deplasari in strainatate. Unii dintre ei insa cheltuiesc aproape inca un salariu pentru deplasari interne.
Deputatul PNL Cristian Adomnitei, cu un salariu de 5.026 de lei in ianuarie, a decontat in aceeasi luna 3.791 de lei, bani de transport. Au decontat sume de transport si Stefan Buciuta, Grupul minoritatilor, 3.738 de lei, Nicolae Bud, PDL, 3.531 de lei, Kelemen Hunor, UDMR, 3.948 de lei, Ioan Oltean, PDL, 6.189 de lei.
Si materialele de intretinere a birourilor parlamentare costa. Ioan Nelu Botis, PDL, a cheltuit in luna martie 8.769 de lei pe materiale, iar Olar Corneliu, PDL, 7.374 de lei.
Conform datelor din februarie, un deputat obisnuit primeste un salariu net de 4.967 de lei si deconteaza 2.378 de lei si 980 de lei, diurne de deplasare in Bucuresti si in teritoriu. Cazarea in Capitala costa 2.744 de lei, 289 de lei sunt cheltuiti pe transport, iar factura de telefon este de 67 de lei. In aceeasi luna, el deconteaza 5.052 de lei, materiale de intretinere, 477 de lei, chiria, si 5.075 de lei, salariile angajatilor din biroul sau parlamentar.
Facturi telefonice mari
Exista si parlamentari care vorbesc considerabil la telefon. In general, deputatii deconteaza convorbiri telefonice in valoare de 68 de lei, lunar. Relu Fenechiu, PNL, si Nicolae Banicioiu, PSD, au convorbiri telefonice in valoare de 5.316 lei si de 4.804 lei, pe patru luni.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business