Unu din opt americani nu si-a mai platit creditul ipotecar
Data publicarii: 29-05-2009 | InternationalNeplata ratelor si ipotecarea caselor au crescut in Statele Unite ale Americii pana la un nivel record in primul trimestru, in conditiile in care rata de imprumut a crescut substantial in ultimele doua luni, scrie Bloomberg.
Procentul celor care nu isi mai platesc ratele ipotecare a ajuns la 9,12%, fata de 7,88%, cel mai mare procent consemnat pana acum, conform statisticilor Mortgage Bankers Association, organizatie care monitorizeaza piata ipotecara din 1972.
Unul din opt proprietari de case luate cu imprumut ipotecar se afla la sfarsitul primului trimestru in situtia de neplata a ratei sau in proces de executare silita deschis de institutia imprumutatoare. Asociatia americana crede ca procentul celor cu astfel de probleme va urca in viitor, proportional cu ingrosarea numarului de someri.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile