Petrom scumpeste benzina cu 6 bani/litru, de joi
Data publicarii: 21-05-2009 | DiversePetrom, companie controlata de grupul OMV din Austria, majoreaza de joi preturile de referinta la benzina cu 6 bani/litru, in timp ce pretul motorinelor ramane neschimbat, a anuntat compania.
Astfel, benzina Premium fara plumb 10 ppm este 3,55 lei/litru, benzina Top Premium fara plumb 99+ este 3,88 lei/litru, iar sortimentele OMV Carerra 100 si OMV Carrera 95 sunt 4,28 lei si, respectiv, 3,65 lei/litru.
Pretul motorinei ramane nemodificat. Litrul de Top Euro Diesel 5 este 3,45 lei, cel de motorina OMV Sprint Diesel este 3,50 lei, motorina Euro Diesel 5 este 3,32 lei/litru, iar OMV Alpin Diesel este 3,78.
Ultima data, Petrom a scumpit benzina si motorina la 14 mai, cu 3 bani/litru. Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta.
Petrom are activitati in sectoarele Explorare si Productie, Rafinare si Produse Petrochimice, Marketing, Gaze Naturale si Energie si exploateaza rezerve dovedite de petrol si gaze estimate la 0,9 miliarde barili echivalent petrol, avand o capacitate maxima anuala de rafinare de opt milioane tone si circa 550 de statii de distributie carburanti in Romania. Compania detine, de asemenea, o retea internationala de 257 benzinarii in Republica Moldova, Bulgaria si Serbia.
Grupul OMV din Austria detine 51,01% din actiunile Petrom. Ministerul Economiei detine 20,64% din actiunile Petrom, Fondul Proprietatea SA detine 20,11%, iar 8,24% apartin actionarilor minoritari.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău