Orchestra creierelor: instrumentele muzicale inlocuite cu undele cerebrale
Data publicarii: 03-05-2009 | DiverseIn urma cu cateva zile, capitala Cehiei, Praga, a gazduit o premiera mondiala: prima orchestra care a reusit sa-si interpreteze partitura fara sa se foloseasca de niciun instrument muzical, acestea fiind inlocuite cu sisteme complexe de captare a undelor cerebrale.
Proiectul Multimodal Brain Orchestra a fost pus la punct de grupul Synthetic, Perceptive, Emotive and Cognitive Systems (SPECS) din cadrul Universitatii Pompeu Fabra, Barcelona. Piesa interpretata, Xmotion, a fost compusa de Jonatas Manzolli.
"Relativ recent am inceput sa apreciem legatura subtila dintre minte, creier si corp. Insa ne putem intreba de ce este in stare mintea si creierul daca sunt puse in legatura directa cu lumea inconjuratoare, fara intermedierea trupului", spune Paul Verschure, coordonatorul proiectului.
Orchestra este compusa din mai multi instrumentisti profesionisti. Undele cerebrale ale acestora au fost captate printr-o casca cu senzori legata la un computer puternic. Stimulii au fost reglati si modulati in prealabil printr-un tomograf. Rezultatul final poate fi vizionat mai jos.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile