LukOil Romania a scumpit benzina cu 7 bani/litru, de joi
Data publicarii: 19-03-2009 | DiverseLukOil Romania, membra a grupului LukOil din Rusia, a scumpit de joi benzina cu 7 bani/litru, in timp ce preturile celorlalte tipuri de carburant raman nemodificate, potrivit datelor transmise joi de companie.
Astfel, benzina COR 95 fara plumb Euroluk este 3,41 lei/litru, iar benzina COR 98 fara plumb Super Euroluk este 3,99 lei/litru.
Pretul motorinei a ramas nemodificat. Adica, litrul de motorina Euro L Diesel este 3,37 lei, in timp ce motorina Super Euro L Diesel este 3,56 lei/litru.
Pretul litrului de GPL auto este, ca si pana acum, 1,86 lei.
De asemenea, si compania Petrom, controlata de grupul OMV din Austria, a majorat de joi preturile de referinta la benzina cu 7 bani/litru.
Grupul petrolier LukOil, al doilea mare producator din Rusia, este prezent pe piata romaneasca prin subsidiara LukOil Romania, care detine peste 300 de benzinarii.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii