Pietele din intreaga lume se afla in cadere libera
Data publicarii: 17-02-2009 | InternationalPrincipalele piete de capital au inceput saptamana cu scaderi insemnate dupa ce Japonia a anuntat ca a inregistrat o scadere economica record, cea mai mare in ultimiii 35 de ani, iar ministrii de finante din G7 si-au aratat neputinta in gasirea de solutii concrete pentru stoparea crizei.
In Europa, indicele FTSE din Marea Britanie a scazut cu 0,6%, DAX din Germania cu 0,3% iar CAC 40 din Franta, cu 0,5%. Cifrele venite din Japonia au amplificat temerea ca economia mondiala isi va continua mai mult decat se anticipa caderea. A doua mare economie mondiala a scazut cu 3,3% fata de trimestrul anterior, si cu o rata anuala de 12,7%.
Deprecierile cele mai mari le-au consemnat companiile financiare. In Londra actiunile Lloyds Banking Group au pierdut 20% din valoare, iar pe bursa din Viena, actiunile Raiffeisen si Erste, doua dintre bancile cele mai active in Estul Europei, s-au depreciat cu 10% si respectiv 12%. Marii asiguratori au inregistrat la randul lor pierderi insemnate, Legal & General Group cu 6,1%, Prudential cu 5% si Aviva cu 4%.
"Recesiunea globala este mai adanca decat se anticipase, iar factorii politici se dovedesc total depasiti de situatie. Ceea ce au de gand sa faca este prea putin si prea tarziu", spune directorul unui fond de investitii cu prezenta globala, facand referire la recentul summit al G7 de la Roma.
In Asia, indicele japonez Nikkei a scazut cu 0,4%, Hang Seng din Hong Kong cu 0,7%, Kospi din Coreea de Sud cu 1,4%. O scadere dramatica a fost inregistrata de bursa indiana, cu 3,6%. Deprecierile nu au ocolit nici pietele din Australia si Singapore.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău