Bank of America a afisat prima pierdere trimestriala din ultimii 17 ani
Data publicarii: 16-01-2009 | InternationalBank of America, cea mai mare banca din Statele Unite dupa active, a afisat prima pierdere trimestriala din 1991 si a renuntat la plata dividendelor, dupa ce a primit finantare de urgenta din partea guvernului pentru achizitia Merrill Lynch & Co., relateaza Bloomberg.
Pierderea inregistrata in al patrulea trimestru se ridica la 1,79 miliarde dolari, echivalent cu 48 centi/actiune, comparativ cu profitul net de 268 milioane dolari, 5 centi/actiune, inregistrat in aceeasi perioada din anul precedent.
Keith Horowitz, analist in cadrul Citigroup Inc., estimase pe 11 ianaurie ca Bank of America va afisa o pierdere de 3,6 miliarde dolari.
Oficialii americani au anuntat vineri ca Bank of America Corp. va primi din partea guvernului american 20 miliarde dolari in lichiditati si garantii de 118 miliarde dolari pentru activele detinute, pentru achizitia Merrill Lynch & Co.
Astfel, Bank of America va primi din partea Departamentului Trezoreriei o injectie de capital de 20 miliarde dolari, ca parte a unui plan de urgenta anuntat de Trezorerie, banca centrala americana, Federal Reserve, si Corporatia Federala de Asigurare a Depozitelor, in schimbul unor actiuni preferentiale.
Actionarii au aprobat la inceputul lui decembrie preluarea Merrill Lynch de catre Bank of America, o tranzactie riscanta, dar care va crea un gigant bancar cu o pozitie de lider in aproape toate sectoarele majore ale sistemului financiar.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des