Fitch confirma ratingul UniCredit Tiriac Bank, cu perspectiva negativa
Data publicarii: 11-10-2008 | Finante-BanciAgentia de evaluare financiara Fitch a confirmat ratingul 'A-' pentru credite pe termen lung in valuta al UniCredit Tiriac Bank, cu perspectiva negativa, ca urmare a posibilitatii de sustinere din partea bancii-mama, subsidiara Bank Austria a UniCredit, in caz de nevoie, relateaza Fitch.
Agentia de rating a confirmat, de asemenea, ratingul 'F2' pentru credite pe termen scurt in valuta si ratingul de sustinere '1'.
Fitch a confirmat, totodata, ratingul individual 'D' al bancii, ca urmare a analizei integrale a elementelor ce descriu situatia financiara a UniCredit Tiriac Bank, formata prin fuziunea HVB Tiriac cu UniCredit Romania.
Ratingurile pentru credite si cel de sustinere ale UniCredit Tiriac Bank reflecta posibilitatea ca banca sa fie sustinuta, in caz de nevoie, de banca-mama, Bank Austria, subsidiara a grupului bancar italian UniCredit. Bank Austria are ratingul 'A', cu perspectiva negativa.
Fitch atrage, insa, atentia ca o modificare a posibilitatii sau a disponibilitatii grupului bancar-mama ar putea afecta ratingul pentru credite pe termen lung si cel de sustinere.
Ratingurile UniCredit Tiriac Bank sunt limitate de plafonul de tara 'A-' si de perspectiva suverana a Romaniei.
Ratingul individual al bancii reflecta profitabilitatea solida a UniCredit Tiriac Bank, calitatea buna a activelor si lichiditatea "confortabila".
Elementele pozitive sunt contrabalansate de unele riscuri asociate cresterii accelerate a creditarii si a ponderii imprumuturilor in valuta, dar si de scaderea nivelului de capitalizare, chiar daca se situeaza inca la un nivel adecvat.
UniCredit Tiriac Bank este a saptea banca din Romania dupa active, cu o cota de piata de circa 5%. Banca este una de tip universal, furnizand servicii si produse diverse pentru populatie si firme.
UniCredit Tiriac Bank a fost formata in urma unei triple fuziuni si este detinuta in proportie de 50,61% de Bank Austria - controlata de grupul UniCredit - care gestioneaza afacerile UniCredit din Europa Centrala si de Est.
Un pachet de 45,06% din actiunile bancii este detinut de Redrum International Investments B.V. si Vesanio Trading Ltd, ambele companii controlate de omul de afaceri Ion Tiriac.
UniCredit este unul dintre cele mai mari grupuri bancare din Europa, cu active in 22 de tari.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des