Rompetrol Bucuresti vinde firma Astra Investitii Imobiliare pentru 33,85 milioane dolari
Data publicarii: 10-09-2008 | AfaceriRompetrol Bucuresti (VEGA) va vinde companiei DPS Investments LTD din Cipru participatia de 83,91% din capitalul social al companiei Astra Investitii Imobiliare, pentru 33,85 milioane dolari, potrivit hotararii luate de actionari in cadrul adunarii generale.
Actionarii au mai decis, la adunarea din 4 septembrie, ratificarea unui act aditional la contractul de credit incheiat pe 20 iulie anul trecut, prin care Rompetrol Bucuresti lua de la Unicredit Tiriac Bank un credit de cel mult 30 milioane euro. Astfel, actionarii au hotarat prelungirea cu sase luni a scadentei creditului, fara a depasi data de 20 ianuarie 2009.
De asemenea, adunarea a aprobat si garantarea cu inca sase luni, alaturi de Rompetrol Group NV, a unui credit sindicalizat de 110 milioane dolari luat de Rompetrol Rafinare de la bancile Unicredit Tiriac Bank, Bank Austria Creditanstalt si Banca Comerciala Romana, pentru cumpararea de petrol, pacura si gaz condensat.
Extinderea perioadei de garantare se va face incepand cu 31 iulie, data semnarii noului amendament, cu posibilitatea prelungirii cu inca sase luni a facilitatii.
Rompetrol Bucuresti (rafinaria Vega) si Rompetrol Rafinare (rafinaria Petromidia) sunt controlate de Rompetrol Group NV, condus de Dinu Patriciu si care are de anul trecut ca actionar majoritar grupul kazah KazMunaiGaz.
Rompetrol Bucuresti are un capital social de 174,54 milioane lei, divizat in 1,74 miliarde actiuni, cu o valoare nominala de 0,10 lei. In prezent, Rompetrol Group NV controleaza 92,46% din capitalul social.
Titlurile Rompetrol Bucuresti (VEGA) sunt suspendate de la tranzactionare din 3 septembrie, cand au incheiat sedinta de pe piata Rasdaq la pretul de 0,2530 lei, ceea ce confera companiei o valoare de piata de 441,58 milioane lei (122,66 milioane euro).
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business