Cresterea economica mondiala ar putea fi de 1-1,5% in 2009
Data publicarii: 05-09-2008 | InternationalCresterea economiei mondiale ar putea sa se tempereze si sa fie cuprinsa intre 1% si 1,5% in 2009, ceea ce inseamna o injumatatire comparativ cu estimarile pentru 2008, s-a atras atentia in Conferinta Natiunilor Unite pentru Comert si Dezvoltare (UNCTAD), transmite AFP.
"Daca vreti sa stiti care este cea mai optimista estimare a mea, atunci cresterea economica se va tempera la 2,9% in 2008 pana la un nivel apropiat de 1-1,5% in 2009", a declarat economistul sef al Conferintei Natiunilor Unite pentru Comert si Dezvoltare, Heiner Flassbeck, cu ocazia prezentarii unui raport pentru 2008.
"Este foarte probabil ca economia mondiala sa inregistreze o incetinire accentuata si prelungita", adauga raportul, care atrage atentia cu privire la politicile monetare prea restrictive.
Conferinta Natiunilor Unite pentru Comert si Dezvoltare avertizeaza cu privire la "politicile monetare prea restrictive care in tarile unde este accentuata inflatia ar putea tempera si mai mult cresterea economica".
Daca decizia marilor banci centrale de a furniza lichiditate institutiilor financiare afectate de criza creditelor este considerata una adecvata, raportul regreta masurile luate pentru majorarea dobanzii cheie, cu scopul de a combate inflatia.
"De exemplu, decizia Bancii Centrale Europene de a inaspri politica sa monetara la inceputul lunii iulie, ca sa impiedice o accentuare mai acuta a inflatiei fata de nivelul pe care il tinteste banca, de imediat sub 2%, ar putea produce efecte negative asupra cresterii economice a zonei euro", atrag atentia economistii Conferintei Natiunilor Unite pentru Comert si Dezvoltare.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii