Petrom a ieftinit de luni litrul de benzina cu 4 bani
Data publicarii: 02-09-2008 | DiverseCompania de petrol si gaze Petrom, controlata de grupul austriac OMV, a anuntat ca incepand de luni, ora 16, a ieftinit benzina cu 4 bani/litru, pretul motorinei ramanand neschimbat.
Astfel, benzina ECO Premium 95 va costa 3,85 lei/litru, litrul de benzina Premium fara plumb 95 se va vinde cu 3,82 lei, benzina Top Premium fara plumb 99+ cu 4,15 lei/litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 se vor comercializa cu 3,92 lei/litru, respectiv 4,55 lei/litru.
Pretul motorinei ramane neschimbat. Astfel, Top Euro Diesel 4 costa 4,15 lei/litru, OMV Sprint Diesel se vinde cu 4,20 lei/litru, un litru de motorina Euro Diesel 4 se comercializeaza cu 4,07 lei, iar OMV Premium Diesel cu 4,48 lei.
Preturile mentionate sunt cele de referinta ale companiei, fata de care preturile din statiile Petrom pot varia cu maximum +/-5%.
In 25 august, Petrom ieftinise motorina cu 5 bani/litru.
La jumatatea acestui an, grupul Petrom opera o retea de 805 benzinarii, din care 547 in Romania si 258 in Republica Moldova, Bulgaria si Serbia.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business