Doar 10% din producatorii romani isi fac asigurare pentru produse
Data publicarii: 19-06-2008 | AfaceriIn alte tari din Uniunea Europeana, peste 90% dintre producatori au incheiat o polita de raspundere civila pentru produse care acopera raspunderea producatorului, dar si a hipermarketului, comparativ cu Romania, unde numai 10% se asigura, a spus directorul QBE Insurance, Mihai Lucanu.
"In Romania trebuie sa se constate daune, oamenii sa ceara despagubiri, iar producatorii sa piarda pentru ca acestia din urma sa constientizeze importanta unei astfel de polite", a mentionat Lucanu.
El a explicat ca, in cazul in care un client al unui magazin este nemultumit de un produs, poate primi despagubire in urma unei astfel de polite.
Lucanu a adaugat ca, in Romania, isi fac asigurare de raspundere civila pentru produse mai ales exportatorii.
"Legea spune ca ai raspundere, insa nu te obliga si, prin urmare, majoritatea prefera sa nu se asigure", a spus seful QBE Insurance.
Presedintele UNSICAR, Bogdan Andriescu, considera ca asigurarea de poluare ar trebui sa fie obligatorie pentru toate companiile din Romania, iar limita asigurata trebuie corelata cu genul de activitate al fiecarei firme in parte.
"In Romania sunt foarte putine asigurari in caz de poluare", a mentionat Andriescu, care a adaugat ca au fost cateva cauze in care s-au primit despagubiri, dar sumele erau foarte mici.
In ce priveste asigurarile de raspundere profesionala, Andriescu crede ca limita minima a acestor asigurari trebuie ridicata.
"Avocatii au prevazuta o limita de 6.000 de euro, insa nu este suficient. Sunt case mari de avocatura care incheie asigurari de raspundere profesionala cu limite mai mari. Problema este ca aceste limite trebuie ridicate", a adaugat presedintele Uniunii Nationale a Societatilor de Intermediere si Consultanta in Asigurari din Romania, Bogdan Andriescu.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău