Eco Sensor, mobilul verde de la Nokia
Data publicarii: 19-04-2008 | IT&CPentru a veni in intampinarea viitorului, Nokia a dezvoltat un nou concept care este prietenos cu mediul inconjurator, lucru sugerat chiar de numele ales pentru el - Eco Sensor. Mobilul se numara printre cele mai nepoluante astfel de concepte din lume, fiind construit cu cele mai noi materiale si tehnologii "verzi". Conceptul Nokia Eco Sensor este format din doua parti separate, o unitate principala cu un display urias si un senzor extern care monitorizeaza sanatatea utilizatorului dar ofera si amanunte despre mediul inconjurator sau despre conditiile meteo.
Cei de la Nokia propun ca senzorul sa fie purtat precum un ceas, la incheietura mainii, sau in jurul gatului, pe o banda compusa din celule solare. In acest fel, cele doua parti vor comunica intre ele prin NFC (near field communications) sau RFID.
Senzorul va monitoriza doar ceea ce i se cere, acesta putand fi ajustat dupa preferintele utilizatorului. Astfel, aparatul poate fi reglat pentru a analiza noxele din jur, cat de sanatoasa e hrana zilnica sau gradul de poluare al zonei in care locuiti.

"Prin crearea conceptului Nokia Eco Sensor, speram ca vom stimula inceputul unei discutii intre industria telefoanelor mobile si consumatori. Prin intermediul acestor discutii speram ca vom dezvolta noi idei impreuna, care vor conduce industria telefoanelor mobile spre un viitor mai bun", se arata pe site-ul oficial Nokia.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii