iPhone, vandut ilegal in Carrefour Orhideea
Data publicarii: 25-03-2008 | DiverseMagazinul Carrefour Orhideea, din cartierul bucurestean Grozavesti, comercializa ieri telefonul iPhone cu conectare in retelele Orange, Vodafone si Cosmote, impotriva politicii Apple de a-l vinde doar prin operatori autorizati, noteaza Evenimentul Zilei.
iPhone 8GB de la Apple - un dispozitiv multimedia, care imbina un telefon mobil cu un player muzical - se vindea, la prima ora, cu 2.099 lei pentru contractul cu abonament si cu 2.299 fara conectare. "Se vinde bine si mai avem. Clientii aleg mai ales telefoanele cu abonament", ne-a spus responsabilul de raion al magazinului. Drept dovada, in cursul zilei, ziaristul Alex Radescu a postat pe blogul personal poze realizate duminica seara in Carrefour Orhideea, in care era prezentata oferta cu abonament la iPhone. Cateva ore mai tarziu, responsabilul magazinului ne-a declarat ca aparatul "nu se mai vinde cu abonament, telefonul fiind disponibil doar la liber".
Surse din interiorul companiilor de telefonie mobila au declarat ca imediat ce au aflat cum se vinde telefonul au atras atentia conducerii Carrefour cu privire la ilegalitate.
Apple mizeaza pe exclusivitati
Politica Apple este aceea de a lansa terminalul intr-o tara printr-un parteneriat cu unul dintre operatorii locali, numai in a carui retea iPhone va functiona. Astfel, compania obtine o anumita cota din profitul castigat de acel operator de pe urma telefonului.
Carrefour, fara a avea un acord cu Apple, folosea parteneriatul avut cu operatorii mobili locali pentru a distribui un telefon "spart", adica cu softul piratat (fara acordul Apple, care are drepturi de autor pe softul instalat pe telefon). Astfel, compania americana era scoasa total din ecuatie.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile