Uniunea Europeana sustine candidatul german la peresedintia BERD
Data publicarii: 05-03-2008 | Finante-BanciUniunea Europeana (UE) sustine candidatura secretarului de stat german insarcinat cu finantele, Thomas Mirow, pentru presedintia Bancii Europene pentru Reconstructii si Dezvoltare (BERD), a anuntat marti ministrul sloven al finantelor, Andrej Bajuk, a carui tara prezideaza UE, potrivit AFP.
"Am discutat acesta chestiune la o intalnire informala" la care au luat parte ministrii de finante ai celor 27 de tari membre ale UE, a spus marti Bajuk. Exista o sustinere zdrobitoare pentru candidatul german, Thomas Mirow, acesta fiind candidatul pe care Europa il va sustine la reuniunea anuala a BERD, a adaugat ministrul sloven la o conferinta de presa organizata cu ocazia reuniunii de la Bruxelles a ministrilor de finante.
Francezul Jean Lemierre, care conduce de aproape opt ani BERD, a anuntat saptamana trecuta ca nu va mai candida pentru un al treilea mandat la conducerea institutiei.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile