Seful Dacia: Dupa Sandero vine un fel de SUV
Data publicarii: 21-02-2008 | AutoUrmatorul model care va aparea in gama Dacia, dupa lansarea de la Geneva a versiunii Dacia pentru Renault Sandero, va fi "un fel de SUV". Declaratia ii apartine lui Francois Fourmont, presedintele Dacia, si a fost facuta intr-o intalnire pe care seful constructorului roman a avut-o ieri cu jurnalistii auto.
Viitorul SUV/crossover se va baza cel mai probabil pe formele conceptului Steppe, prezentat acum doi ani la Geneva, si va aduce cu sine, conform declaratiilor lui Francois Fourmont, o noutate absoluta in gama Logan: tractiunea 4x4.
In ceea ce priveste participarea marcii romanesti la Salonul de la Geneva din 2008, Fourmont s-a marginit sa declare ca Dacia "va prezenta o noua sigla si o noua imagine de marca", urmand ca rolul acestora sa fie atragerea unui segment de public mai tanar si imbunatatirea imaginii in ochii publicului.
Tot la Geneva vom vedea in premiera mondiala si viitorul hatchback Dacia derivat din Renault Sandero, al carui nume ramane insa deocamdata secret. "Nu stim daca se va numi Sandero sau nu. Asteptati pana in 4 martie si veti afla atunci", au spus oficialii Dacia.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii