Directorul executiv al Certinvest preia si conducerea Aviva Fond de Pensii
Data publicarii: 22-01-2008 | AfaceriAviva Fond de Pensii a numit un nou director executiv in persoana lui Eugen Voicu, care va ramane in continuare pe pozitia de director executiv la administratorul de fonduri mutuale Certinvest, preluat de Aviva in septembrie 2007, a anuntat Aviva.
Astfel, Eugen Voicu il va inlocui pe Adrian Allott in functia de director executiv al companiei Aviva Fond de Pensii, dupa primirea tuturor autorizatiilor, conform legislatiei, si va continua sa lucreze sub coordonarea lui Shah Rouf, director executiv al Aviva Grup Romania, se arata in comunicat.
Eugen Voicu a pus bazele companiei Certinvest in 1994, una dintre cele mai solide companii de administrare de fonduri mutuale din Romania. Voicu a fost secretar general al Uniunii Nationale a Societatilor de Leasing din Romania in perioada 1999 - 2003 si vicepresedinte al Uniunii Nationale a Organismelor de Plasament Colectiv (UNOPC), intre anii 2003 si 2007.
"Adrian Allott si-a respectat angajamentul de a ramane cu Aviva pe parcursul perioadei de aderare pentru pilonul II, dupa care va urma o cariera in consultanta actuariala", se mai arata in comunicat.
"In noua pozitie imi voi folosi experienta acumulata in administrarea fondurilor de investitii. Sunt increzator in contributia pe care o vom aduce la cresterea companiei cat si la obtinerea de randamente bune pentru clientii nostri", a declarat Eugen Voicu.
Compania Aviva, prezenta si pe piata romaneasca de asigurari si pensii private, activeaza in sectorul economiilor pe termen lung, administrare de fonduri si asigurari generale si a raportat vanzari la nivel global in valoare de 41,5 miliarde lire sterline si active in administrare in valoare de 364 miliarde lire sterline in 2006.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business