Dijmarescu: deprecierea leului din ultimele zile a fost cauzata de atacuri speculative
Data publicarii: 16-01-2008 | Finante-BanciDeprecierea masiva a leului din ultimele zile pana la cotatii de peste 3,70 lei/euro a fost cauzata de atacuri specuulative ale unor investitori straini, a spus, marti, viceguvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Eugen Dijmarescu, la seminarul Euromoney de la Viena.
"Daca ne uitam la volumele din piata, vedem ca tranzactiile interbancare le-au depasit pe cele ale bancilor cu clientii lor", a declarat Dijmarescu.
Este pentru prima data cand un inalt oficial al bancii centrale declara in mod deschis cauza acestei deprecieri a monedei nationale.
Dijmarescu a tinut, insa, sa avertizeze ca banca centrala va actiona cand si cum va crede de cuviinta pentru a-si atinge tintele propuse, dand exemplu sterilizarea agresiva din aceasta saptamana,realizata coordonat cu Ministerul Economiei si Finantelor (MEF).
BNR a surprins, marti, bancile cu o licitatie la care a atras 1,13 miliarde lei in depozite la o saptamana la o dobanda anuala egala cu cea de politica monetara de 8%. Ministerul Economiei si Finantelor a atras, tot marti, 500 milioane lei in depozite la doua saptamani, iar dobanda maxim acordata a fost tot de 8% pe an.
Leul s-a depreciat puternic in aceasta saptamana, de la cotatii de 3,66 lei/euro pana la un curs de 3,7106 lei/euro, anuntat luni de banca centrala.
Marti, leul a recuperat peste un ban (0,34%) in fata monedei europene pana la 3,6978 lei/euro, insa la ora 16:30, ora Romaniei, bancile cumparau leul cu 3,7185 lei/euro.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business