Bancherii romani au inventat creditul fara riscuri
Data publicarii: 29-11-2007 | Finante-BanciBancile romanesti ignora riscurile care provin din criza mondiala. Clientii nu sint suficient informati atunci cind se imprumuta, noteaza Cotidianul. "Nu sint convins ca bancile romanesti fac prea multe pentru a explica publicului riscurile contractarii unor credite", a spus ieri Valentin Lazea, economistul-sef al Bancii Nationale a Romaniei. Oficialul BNR a identificat si un decalaj de adaptare a bancilor romanesti la noile realitati ale pietei europene afectate de criza americana a creditelor.
"In Europa, petrecerea s-a terminat. In Romania nu vad semnale ca bancile ar fi inteles acest lucru. Noul joc este recalcularea riscurilor, iar bancile din Romania nu prea fac acest joc. Piata nu mai este aceeasi ca acum cinci-sase luni", a mai spus Lazea, la "Forumul Bancar Roman" organizat de Finmedia si BCR. Economistul bancii centrale a identificat cel putin trei riscuri majore la care clientii bancilor sint expusi fara a fi informati suficient in prealabil.
Primul si cel mai important este riscul valutar in contextul volatilitatii crescute a cursului din ultima vreme, al doilea este riscul cresterilor nerealiste ale veniturilor, iar al treilea, riscul de dobinda care apare datorita faptului ca, prin contract, bancile isi rezerva dreptul de a modifica rata de dobinda mai ales la creditele cu scadente mari. "Mai sint si unele informatii nerealiste privind activele imobiliare", a mai spus reprezentantul BNR. De altfel, tot ieri guvernatorul Isarescu a vorbit despre existenta unor "tendinte de exagerare" la nivelul pietei imobiliare. Potrivit datelor BNR, creditul de consum a crescut in ultimul an cu 69,9%, cu o componenta in valuta de 63,3%.
Lazea a mai amintit si de faptul ca economiile romanilor sint la cel mai scazut nivel din Europa, fapt sustinut si de ponderea mica a economiilor in PIB (14%, adica cel mai mic nivel din Europa). Economiile romanilor reprezinta doar 6,2% din nivelul european, spune si Sergiu Oprescu, presedintele Alpha Bank. In acelasi timp, creditul de consum reprezinta 40% in contextul in care romanii cistiga lunar doar 36% din veniturile medii din Europa. O posibila explicatie o gaseste Catalin Pirvu, directorul de retail al Piraeus Bank.
"Economisim putin, pentru ca standardele noastre cresc si pentru ca platim rate cu o pondere destul de mare in salariu", a spus Pirvu. Valentin Lazea aduce insa si o alta explicatie. "Bancile nu sint prea interesate sa atraga economiile populatiei, pentru ca se finanteaza din exterior", spune economistul BNR.
Integral in Cotidianul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău