Presedintele Raiffeisen Bank este dezamagit de BNR
Data publicarii: 07-11-2007 | Finante-BanciPresedintele Raiffeisen Bank, Steven van Groningen, este nemultumit de lipsa de comunicare dintre Banca Centrala si bancile comerciale, potrivit Nine o'Clock. Acesta considera nefondate remarcile guvernatorului Mugur Isarescu referitoare la vina pe care o au bancile in cresterea deficitului de cont curent.
"Meritam o discutie cu Banca Centrala referitoare la sistemul bancar. BNR ar trebui sa initieze o dicutie cu bancile comerciale cu privire la problema creditelor. Nu cred ca suntem vinovati de cresterea deficitului de cont curent al Romaniei. Noi, bancile, dam credite in pricipal pentru a finanta mijloacele de productie si pentru a ajuta exporturile. Ce ar trebui s afacem ca sa limitam creditele, sa ignoram cerintele clientilor?", a declarat Steven van Groningen.
Van Groningen a criticat Bnaca Centrala pentru ca refuza dialogul cu bancile. "Nu-mi amintesc vreo intalnire recenta a guvernatorului Mugur Isarescu cu noi, bancile. De mai bine de un an, nu au avut loc intalniri cu presedintii bancilor, astfel ca ne este foarte greu sa spunem a cui este vina", a subliniat van Groningen.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile