Top 5 televiziuni in octombrie
Data publicarii: 02-11-2007 | MediaIn luna octombrie, postul condus de Dan Diaconescu a castigat 29.000 de telespectatori in mediul urban, fata de septembrie, noteaza Adevarul. Luna trecuta, OTV a depasit pragul de 100.000 de telespectatori pe minut in mediul urban, ajungand la o "distanta" de doar 14.000 fata de audienta celui de-al patrulea post din piata de televiziune, Acasa TV.
In piata tv se vehiculeaza sintagma "The Big Five" pentru cele cinci statii cu venituri mari din publicitate si audienta: ProTV, Antena 1, TVR1, Acasa TV si Prima TV.
Clubul celor cinci este fortat de intrarea OTV. Fireste, este o "fortare a notei" (autorului), care n-ar trebui sa fie luata in serios, chiar daca pretul apartamentelor a crescut in aceasta toamna in Bucuresti, iar televiziunea de... apartament a lui Dan Diaconescu este creditata de anumite publicatii ca fiind pe cale de a fi vanduta la (fantasmagoricul) pret de 20 milioane de euro.
Sondajele furnizate de compania AGB-TNS International arata ca, fara sa forteze, OTV si-a consolidat, pentru a doua luna consecutiv, cea de-a cincea pozitie in topul audientei, atat in mediul urban, cat si la nivel national. Postul lui Dan Diaconescu a atins in orase un rating mediu de 1,1%, adica 106.000 de telespectatori pe minut.
Numarul de telespectatori a crescut cu 29.000, cea mai mare ascensiune din piata tv, in luna octombrie. Clubul "The Big Five" s-a multumit cu cresteri de audienta rezonabile, datorita sezonalitatii: ProTV a castigat 22.000 de telespectatori, Antena 1, 20.000, TVR 1 a atras 17.000 si Acasa TV, 9.000. Prima TV, a casrigat doar 9.000 de telespectatori in mediul urban.
Realitatea TV, un alt post cu pretentii, a batut pasul pe loc, audienta sa mentinandu-se in mediul urban la 65.000 de telespectatori pe minut. Alta statie care aspira sa ajunga in topul audientei, Kanal D, a castigat luna trecuta doar 1.000 de telespectatori, ajungand la 42.000.
1.596.000 reprezinta numarul mediu de telespectatori pe minut din mediul urban in luna octombrie
Sursa: Adevarul
Integral in Adevarul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business