350 de euro pe luna, chiria pentru o garsoniera
Data publicarii: 11-09-2007 | ImobiliareInchirierea unei locuinte in orasele din Romania costa mai mult ca niciodata, desi conditiile sunt sub modeste. Parca niciodata chiriile la garsoniere sau la apartamentele din blocurile vechi n-au crescut atat ca in aceasta toamna. Expertii imobiliari stiu ca, traditional, toamna cresc chiriile. Se intorc oamenii din concedii si, mai ales, in cazul oraselor universitare, vin studentii la facultate. Anul acesta insa, lucrurile au luat-o razna: in multe cazuri, chiriile s-au dublat fata de anul trecut. Se platesc bani grei pentru locuinte de care, in mod normal, nici nu te-ai apropia.
Intr-o saptamana, pretul unei garsoniere dintr-o zona modesta a Capitalei a crescut de la 300 la 400 de euro.
Fiecare zi conteaza pentru cei care-si cauta in aceasta perioada o locuinta cu chirie in Capitala. Preturile cresc cu repeziciune, uneori chiar de la o ora la alta, in functie de numarul de cereri pe care il primeste proprietarul. O garsoniera intr-o zona de cartier si fara multe imbunatatiri porneste de la 350 de euro, in timp ce una mobilata ajunge lejer la 450 de euro.
Preturile au crescut doar intr-o saptamana cu 100 de euro, si, fata de anul trecut, cu peste 50%. In 2006, in aceeasi perioada a anului, cea mai ieftina garsoniera pornea de la 200 de euro pe luna.
Goana dupa apartamente va mai dura pana la mijlocul lunii viitoare, cand situatia va reintra incet-incet in normal, spun specialistii in domeniu.
"La inceput, va exista o lipsa de oferte pe piata. Apoi proprietarii vor avea tendinta sa mentina preturile la acelasi nivel, dar in lipsa clientilor vor fi nevoiti sa le scada", afirma Ruxandra Cleciu, presedintele Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare (ARAI).
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii